« z 12 »
Od tego zaczyna się praca nad ogrodem. Niezbędna jest tu wiedza o roślinach, ich wymaganiach świetlnych i glebowych, o docelowych wymiarach jakie osiągają i jak się je pielęgnuje. Nazywa się to sztuką ogrodową. Są to sprawy trudne dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z sadzeniem roślin. Bez dobrego projektu pojawią się trudności, które spowodują, że sprawa stanie w miejscu, a ogród pozostanie przeciętny. Projektowanie ogrodu pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Umożliwia rozłożenie prac w latach w stosunku do zasobu portfela, ponieważ w jasny sposób jesteśmy w stanie określić priorytety. Opracowany projekt ogrodu daje poczucie spokoju i kontroli nad całością, a postępowanie zgodnie z planem poprowadzi do końca realizacji.
Możemy poprzestać na projekcie (szczegółowo opisuję harmonogram prac) i stworzyć ogród samodzielnie. Można też zlecić go nam a my zajmiemy się całością. Sporządzimy kosztorys i ustalimy wspólnie najlepsze rozwiązanie.
Pierwsza wizyta odbywa się u Państwa w ogrodzie. Określamy wtedy, w jakim stopniu i co chcielibyście Państwo zaaranżować. Potrzebna będzie w tym momencie mapa geodezyjna działki i rzut parteru. Robimy pomiary, badamy glebę, sporządzamy sprawozdanie z zastałego stanu działki. Sporządzamy wstępny projekt koncepcyjny, który jest niezobowiązujący. Pierwsza wizyta u Państwa w ogrodzie również nie jest wiążąca. Dobrze przeprowadzony wywiad gwarantuje dobrze sporządzony projekt.

Upodobania inwestora są kluczowe przy tworzeniu ogrodu. Czasami są to zestawienia zimozielone oparte na roślinach iglastych, a czasami luźne naturalistyczne kolorowe rabaty. Zarówno jedne jak drugie muszą być dostosowane do otoczenia, stylu i wnętrza domu. Dlatego przeprowadzamy wywiad z inwestorem. Określamy upodobania członków rodziny, aby powstał projekt spójny i dostosowany do konkretnej sytuacji. Jesteśmy różni ale pragniemy tego samego – pięknego ogrodu

W naszych projektach często stosujemy zimozielone rośliny liściaste, trawy ozdobne i byliny. Uwielbiamy stosować w projektach kosodrzewinę, bukszpan i rośliny wrzosowate. Oszczędnie dobieramy gatunki roślin, aby nie stworzyć przepychu i chaosu. Projekty są zrównoważone, naturalne i lekkie. Unikamy zbyt mocnej geometrii i form strzyżonych żeby ogród nie wyglądał sztucznie. Jesteśmy otwarci na przearanżowanie stanu istniejącego jak i na zaprojektowanie wszystkiego od początku.
Projekt koncepcyjny zawiera :
*rzut z góry 2D, w kolorze z oznaczonymi grupami roślin; np. grupa miskantów, ogólny opis sytuacji, podział na strefy, zaznaczenie na planie trawnika, rabat, warzywnika, placu zabaw itd. Skala 1:100.
* opis założenia koncepcyjnego, określenie stylu ogrodu
*zdjęcia referencyjne określające jak ma wyglądać mała architektura, nawierzchnia, dekoracja
*lista kluczowych gatunków projektowanych roślin wraz z opisem i zdjęciem
*projekt koncepcyjny NIE podaje szczegółowej ilości roślin, rozstawy ani szczegółowej specyfikacji projektowanej nawierzchni.